نکات مهم برای نگهداری از عطر و ادکلن

وقتی که موضوع نگهداری از عطر و ادکلن مطرح می شود، تصور جایی تاریک، خشک و خنک به ذهن متبادر می شود که انسان را به یاد جایی همچون یخچال می اندازد. این ذهنیت اشتباه است و اگر چنانچه به قرار دادن عطر و ادکلن در یخچال فکر می کنید با ما همراه ما باشید تا نکات مهم و اساسی نگهداری از ادکلن اورجینال را آموزش ببینید و نه تنها از آسیب رساندن به آن جلوگیری کنید بلکه عمر عطرها و ادکلن های موجود در منزل را افزایش دهید. چرا که عطرها با گذشت زمان نه تنها رقیق می شوند و رایحه اولیه خود را از دست می دهند، بلکه تغییر رنگ و پایین آمدن کیفیت آنها نیز می تواند منجر به بوی بد عطرها و ادکلن ها شود. پس چنانچه از عطر به طور صحیح نگهداری نشود، پس از گذشت چند ماه شروع به از دست دادن کیفیت خود می کند. بنابراین، این موضوع که چگونه از عطر و ادکلن مراقبت کنیم؟ نکته حائز اهمیتی است که روش صحیح نگهداری از عطر و ادکلن را به ما آموزش می دهد. در زیر آموزش تخصصی نگهداری عطر و ادکلن را برای شما علاقمندان بر می شماریم:

درب بطری ادکلن خود را تا زمانی که قصد استفاده آن را ندارید باز نکنید:

همواره بایستی به این نکته توجه داشته باشید که عطر تا زمانی که باز نشود سالم میماند. وقتی عطر در معرض اکسیژن قرار بگیرد مایع داخل آن اندک اندک شروع به رقیق و اکسید شدن می کند. با اولین اسپری اکسیژن وارد بطری می شود و زمان انقضای ادکلن آغاز میگردد؛ بنابراین تا زمانی که به عطر جدید خود نیاز ندارید آن را از حالت آکبند خارج نکنید.

ادکلن خود را در مکان تاریک نگهداری کنید:

متأسفانه وقتی گرمای خورشید به بطری بدون جعبه ادکلن می خورد نور باعث شکسته شدن آرایش مولکولی مایع درون شیشه عطر شده و همچنین اگر بطری عطر از پلاستیک باشد آن را هم ذوب می کند. لذا برای نگهداری از عطر و ادکلن و جلوگیری از هرگونه تغییر در ساختار و فرمولاسیون حساس عطر و ادکلن آن را در مکانی به دوراز نور طبیعی و غیرطبیعی نگهداری نمایید.

عطر و ادوکلن خود را در مکان خشک نگهداری کنید:

رطوبت به عطر شما آسیب می زند و روی آرایش مولکولی آن تأثیر گذاشته و می تواند باعث بروز واکنش های شیمیایی ناخواسته شود. اگر محیط زندگی شما مرطوب باشد این کار سختی خواهد بود. در صورت مرطوب بودن محل زندگی شما، در کنار قفسه عطر و ادکلن خود از وسایل جذب کننده رطوبت استفاده کنید.

عطر ها و ادکلن ها را در حمام و یا سرویس بهداشتی نگهداری نکنید:

عطر نباید در حمام و یا سرویس بهداشتی نگهداری شود. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد در نگهداری از عطر خود می کنند این است که عطر خود را در حمام و یا سرویس بهداشتی قرار می دهند. باید بدانید حمام ها هم رطوبت و هم تغییر دمای شدیدی دارند و این یعنی بهترین مکان برای از بین رفتن عطر شما پس در عوض، برای نگهداری از عطر و ادکلن به دنبال کمدی در خارج از حمام باشید.

برای نگهداری از عطر و ادکلن آن را در جعبه اصلی قرار دهید:

درحالی که مقوا ممکن است شل و بی ربط به نظر برسد امّا همین جعبه ها هستند که در کارخانه های عطرسازی برای نگهداری ادکلنها ساخته شده اند. قرار دادن یک بطری ادوکلن در جعبه اصلی می تواند به طور چشمگیری عمر یک عطر را افزایش دهد.

عطر و ادکلن خود را در پایین ترین قفسه قرار دهید:

اگرچه ممکن است این امر واضح به نظر برسد، اما این نکته خیلی مهمی است که باید رعایت شود. افتادن عطر از قفسه و شکستن بطری آن نه تنها ناراحت کننده است بلکه می تواند هفته ها بوی عطر در اتاق شما باقی بماند. حتّی چنانچه بطری شکسته نشود، تلاطم ایجادشده هنگام افتادن عطر می تواند پیوندهای شیمیایی را بشکند و رایحه اصلی را خراب کند.

از تکان دادن بیش از اندازه بطری عطر و ادکلن جلوگیری کنید:

شیشۀ عطر را پیش از استفاده تکان ندهید؛ یک باور قدیمی در بین مردم رواج دارد و آن این است که تکان دادن شیشه ادکلن ها قبل از استفاده باعث بهتر مخلوط شدن ترکیبات آن می شود و بنابراین بوی بهتری پخش می کند. به همین خاطر حتّی با عطرهای گران هم همین کار را می کنند و به آن آسیب می رسانند. از انجام چنین عملی در فرایند نگهداری از عطر و ادکلن به شدّت اجتناب کنید. تکان دادن بطری عطر باعث اکسیداسیون ناخواسته عطر میگردد؛ زیرا اکسیژن از طریق حباب های ایجاد شده به وسیله تکان دادن رایحه موردعلاقه را تغییر داده و تخریب می کند.

شایان ذکر است، اکثر ادکلنها با پیوندهای شیمیایی ظریف و ترکیب های پیچیده ساخته می شوند که به راحتی قابل شکسته شدن هستند. ازیک طرف تکان دادن ادکلن و از طرفی شکسته شدن راحت مولکول های معطر باعث می شود این فرایند تغییر به راحتی عطر خوش بوی ما را تحت تأثیر قرار داده و خراب کند.

عطر و ادکلن خود را در بطری اصلی خودش، در مکان خشک و تاریک نگهداری کنید و از تکان دادن بیش از اندازه بطری عطر و ادکلن جلوگیری کنید

عطر و ادکلن خود را در بطری اصلی خودش نگه دارید:

بطری های اصلی و اورجینال همه عطرها در شرکت های تولید کننده هوابندی شده اند و دارای اتومایزر مخصوصی هستند تا فقط مقدار مناسبی از عطر را پراکنده کنند؛ به همین جهت بهترین بطری برای هر عطری همان بطری اورجینال خود ادکلن هست. برای نگهداری از عطر و ادکلن هیچگاه آنها را به بطری جدیدی منتقل نکنید.

دمای ثابت را حفظ کنید:

عطر و ادوکلن خود را درجایی خنک و ثابت نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که بطری شما در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد.

تغییر رنگ عطر خود را بررسی کنید:

اگر مایع عطر تغییر رنگ بدهد نشان دهنده این است که یکی از نکات ذکرشده بالا رعایت نشده است. عطری که با ترکیبات طبیعی ساخته شده باشد باگذشت زمان تیره می شود اما بوی آن تغییر نمی کند. از طرفی عطرهای شامل ترکیبات مصنوعی اگر تغییر رنگ بدهند هم رایحه و هم ماندگاری خود را از دست می دهند. برای نگهداری از عطر و ادکلن باید مراقب رنگ آن باشید و اگر تغییر رنگ را مشاهده کردید بهتر است مکان نگهداری از آن را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!